Skuplje grijanje i milioni iz budžeta donijeli skromnu dobit „Eko toplanama“
BANJALUKA – „Eko toplane“ su dobile milionsku podršku iz budžeta grada Banjaluka te povećanje cijene grijanja, a rezultat te podrške je u najboljem slučaju skromna dobit, koja je upola manja u odnosu na poslovne rezultate koje je ovo preduzeće ostvarilo u 2021. godini.
U pitanju je preduzeće čiji je Grad Banjaluka suvlasnik 49 odsto i kojem je iz gradske kase za manje od dvije godine dato ukupno sedam miliona maraka pomoći, kako bi se smanjili negativni efekti rasta troškova poslovanja, o čemu je CAPITAL ranije pisao.
Osim toga „Eko toplanama“ je odobreno i povećanje cijene grijanja, pa se postavlja pitanje kakav efekat su ti potezi gradske vlasti imali na poslovanje ovog komunalnog preduzeća.
To je posebno važno ako se uzme u obzir činjenica da je lokalni parlament zadnje mjere, grant od pet miliona KM iz budžeta grada te poskupljenje grijanja u aprilu ove godine odobrio, a da nije imao potpuni uvid u poslovanje ovog preduzeća. Zadnji podaci o poslovanju „Eko toplana“ predočeni odbornicima su datirali iz 2021. godine.
Iz podataka koje je ovo preduzeće dostavilo CAPITAL-u je vidljivo da su „Eko toplane“ na kraju 2022. godine ostvarile dobit koja je prije oporezivanja iznosila 220.078 KM, sa ostvarenim prihodima od 21,9 miliona KM i rashodima u iznosu od 21,7 miliona KM.
Iskazana dobit iz 2022. godine je prepolovljena u odnosu na 2021. godinu, kada su prihodi iznosili 21,4 miliona KM, a rashodi 20,9 miliona, čime je ostvarena dobit od 460.717 KM.
„Razlog za smanjenje dobiti u odnosu na ranije godine možemo naći u rastu cijena energenata, tačnije drvnog sortimenta i električne energije, te rastu cijena materijala za tehničko održavanje toplifikacionog sistema“, obrazložili su za CAPITAL u ovom preduzeću.
Kada je u pitanju ova godina nisu bili toliko detaljni.
Samo su naveli da „očekuju pozitivan finansijski rezultat, sličan onom iz 2022. godine“. Ako se uzme u obzir ta procjena „Eko toplane“ će opet ostvariti skromnu dobit.
„Enorman rast cijena energenata u 2023. godini nadoknađen je rastom cijene toplotne energije, kreditnim i vlastitim sredstvima „Eko toplana“, dok je subvencija Grada Banjaluka iskorištena za ulaganje u distributivnu mrežu“, poručili su iz ovog preduzeća.
Nova grijna sezona u Banjaluci je zvanično počela 15. oktobra, a iz „Eko toplana“ su poručili da je nabavljeno 40.000 tona drveta od „Šuma RS“ i da su te količine lagerovane u logističkom centru ovog preduzeća. Pojasnili su da te količine pokrivaju 50 odsto potreba za sezonu.
„Ostatak potreba, kao i ranijih godina ugovoren je sa eksternim dobavljačima drvne sječke koji će istu dopremati u skladu sa potrebama proizvodnje toplotne energije“, rekli su u ovom preduzeću i poručili da godišnja vrijednost nabavke energenta za potrebe rada „Eko toplana“ iznosi oko 16.000.000 KM.
Preduzeće „Eko toplane“ Banjaluka osnovano je 30. maja 2017. godine, a izgradnja novog objekta toplane započela je 1. juna 2017. godine. „Eko toplane“ su počele sa sukcesivnim puštanjem u pogon kotlova u novembru 2017. godine, a komunalna djelatnost je ovom preduzeću povjerena 1. februara 2018. godine.
Grad Banjaluka je za izgradnju nove toplane izdvojio 16,5 miliona KM, kredita Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), dok je ukupna vrijednost investicije iznosila oko 36 miliona KM.
Većinski vlasnik „Eko toplane“ sa 51 odsto učešća je kompanija „IEE technology“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.
Izvor: Capital
Foto: Grad Banja Luka