Gonzalo Lira, smrt koja nije vijest
U doba masovnih medija vijesti se filtriraju, na to smo navikli. Prezentuju se iz vizure jedne strane, ignorišu vijesti sa druge strane, odnosno što bi se danas moderno reklo, prezentuju samo vijesti koje odražavaju i podržavaju narativ. Bilo ovaj ili onaj.
Takva je situacija i sa ljudima koji su radili svoje djelatnosti, političke, medijske ili druge, završili u zatvoru. Mediji, prije svega oni koji se finansiraju iz vana ili da budemo potpuno precizni, iz EU i Amerike, do najvećih tančina će nas primjerice izvijestiti o sudbini Alexeja Navalnog, koji je nedavno navodno nestao iz zatvora u kojem je izdržavao kaznu. Naravno, niti jednog momenta nije “nestao” već je prebačen iz jednog zatvora u drugi. Navalny je posebno pod lupom zapadnih medija kao heroj i borac za pravdu, kandidat za nagradu Saharov EU Parlamenta, primjer i model političara kakvog Rusija treba. Njegova biografija mladog desničara i anti-imigrantskog političara koji učestvuje u desničarskim marševima je na brzinu oprana kako bi prikazala Navalnog kao uzornu figure.
Takođe, detaljno smo obavještavani o smrti mlade Iranke Maše Amini kojoj je pozlilo u Iranskom zatvoru, što je uzrokovalo velike proteste u Iranu. Ovi protesti su intenzivno praćeni u našim medijima.
Čemu svi ovi naprijed napisani redovi? Zato što je u momentu dok ovo pišem prošlo više od 24 sata od smrti novinara/blogera Gonzala Lire, koji je upravo preminuo dok je bio u pritvoru u Ukrajini. Lira vjerovatno nije poznat široj publici, jer nije bio klasični novinar, zaposlenik velike medijske kuće, ali je relativno poznat u tviter/telegram sceni, kao i među onima koji su pratili rat u Ukrajini. Lira je umro nakon nekoliko mjeseci pritvora, čekajući suđenje. U međuvremenu je, prema oskudnim informacijama koje imamo, dobio tešku upalu pluća koja je tretirana sa zakašnjenjem. Termin pred sudom mu je bio zakazan pred Novu godinu, međutim, odloženo je zbog bolesti. Desetak dana kasnije, umro je u bolnici u Harkovu (ponavljam, zbog oskudnih informacija, nejasno je da li je u pitanju zatvorska ili regularna bolnica, ali na kraju krajeva nije ni bitno).
Lira nije zaslužio takst kod domaćih liberalnih medija iz razloga što je zastupao, za te medije, pogrešnu stranu, bio je kritičar predsjednika Zelenskog i Ukrajinske politike. Zbog toga je i uhapšen. Do sada su nam govorili da se ovakve stvari dešavaju samo u Rusiji. Pa, ispalo je da Lira nije jedini, niti koji je uhapšen, niti koji više nije među živima. Ovo je katastrofalna vijest za Ukrajinu zboj ješ jedne stvari – Lira je bio Amerikanac, čileanskog porijekla, ali sa američkim državljanstvom. Amerikanci mogu da se zapitaju zašto njihove državljane hapse u Ukrajini, zemlji koja je primila preko 100 milijardi vojne pomoći sa zapada i gdje je toliko proklamovana sloboda govora?
U očima ukrajinskog zakona, Lira je bio kriminalac. Prekršio je niz novih zakona koji su doneseni unazad dvije godine od početka rata. Neki od ovih novih zakona su zabrana štampanja knjiga na ruskom jeziku, uvoz knjiga štampanih u Rusiji ili Bjelorusiji, zabrana puštanja ruske mzike u medijima i javnom prostoru, gradsko vijeće Kijeva je zabranilo “ruske kulturne proizvode” da se pojevljuju ili izvode u javnost što uključuje knjige, muziku i filmove.
Lira je direktno optužen za “kreiranje materijala (medijskih) koji opravdavaju ruski napad na Ukrajinu”, što je takođe krivično djelo. Krivično djelo je i svako pregovaranje o miru sa Rusijom. Ovo je dio novih ukrajinskih suludih zakona, pored svobuhvatne kampanje zabrane svih opozicionih partija, mahom socijaldemokratskih, socijalističkih i komunističkih. Sve ovo praćeno je sistematskim uništavanjem spomenika pjesnicima, književnicima, te svemu ostalome što dolazi i ima veze sa Rusijom. Desetina i stotine spomenika Puškinu je srušeno, spomenici Ostrovskog, Lomonosova, Žukova, komandanata Crvene Armije. Preuređen je i centralni spomenik oslobođenju Ukrajine u Drugom svjetskom ratu na način da su simbli Crvene Armije i socijalizma zamijenjeni ukrajinskim trozupcem.
Ne morate se slagati sa svime što je Lira propagirao i zastupao, ali objavite da je čovjek mrtav.
Autor: Goran Stojković za Republika Press
U tekstu su izneseni lični stavovi autora i ne predstavljaju stav portala.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.