Republika Srpska

Na sajmu u Bijeljini promovisana tražena zanimanja za siguran posao

Tražena zanimanja za siguran posao promovisana su na istoimenom sajmu održanom u Bijeljini. Turizam i ugostiteljstvo, kulinarstvo, bravari i zavarivači, stolari. Brojni učenici iz gradova i opština Srpske, zajedno sa svojim profesorima prezentovali su ono što sami stvaraju i čime su odlučili da se bave jer su to zanimanja koja će im, kažu, obezbjediti siguran posao.

“Danas smo se predstavili konkretno sa mašinskom strukom, mašinstvo i obrada metala, smijer bravar-zavarivač. To je trenutno deficitarno zanimanje kod nas. Dosta smo toga, većih predmeta koje smo odradili sa đacima druge, treće godine ostavili u Karakaju tj. u našoj školi, a što smo mogli ponijeti, to možete da vidite ovdje. Različite nosače, pomoćni pribor za spajanje tj zavarivanje cijevi, zavarivanje šipkastog materijala, različite kućanske galanterije, rekao je Zdravko Garić – profesor mašinske grupe predmeta u Tehničko školskom centru Zvornik.

“Deficitarna zanimanja kod nas su zastupljena već duži niz godina. To je zanimanje bravar zavarivač gdje učenici obavljaju praksu u školskoj radionici koja je opremljena relativno dobro. Međutim uvijek nam dobro dođe neka dodatna pomoć da bi oni tu praksu obavljali na što kvalitetniji način. Takođe, nakon prvog razreda, praksu obavljaju dvije lokalne firme”, rekao je Boro Stanić – direktor Srednjoškolskog centra Vuk Karadžić iz Lopara.

Privredna društva imaju dobru saradnju sa školama čiji učenici pohađaju zanatske smjerove. U pekarskom preduzeću iz Bijeljine već 10 godina praktičnu nastavu pohađaju učenici Poljoprivredne škole. Mnogi od njih odmah po završetku srednje škole dobiju zaposlenje.

“Šta mi radimo. Svake godine jednog do dva učenika koji su najvredniji, najzainteresovaniji i najstručniji, vidite vi već na njima, mi njima odmah, onoga momenta kad maturiraju, nudimo ugovor o radu, svake godine”, rekao je Njegoslav Zagorac –  vlasnik pekarskog preduzeća iz Bijeljine.

U okviru projekta Područna privredna komora Bijeljina dodijelila je neophodna sredstva za izvođenje praktične nastave u 13 srednjih škola sa područja svog djelovanja. Od Vlasenice, Milića, Šekovića, Srebrenice, Bratunca, Osmaka, Zvornika, Bijeljine, Ugljevika i Lopara. Već drugu godinu za redom sprovode projekat direktne pomoći srednjoškolskim centrima, sredstvima neophodnim za izvođenje kabinetske nastave, s ciljem što bolje afirmacije traženih stručnih zanimanja i kvalitetnijim uslovima za izvođenje praktične nastave za deficitarna zanimanja.

“Obavljanje praktične nastave je jako važno i ono što privrednici često kažu da je problem kada djeca završe srednju školu, nemaju dovoljno znanja da odmah se priključe poslovnom, proizvodnom procesu. U cilju izbjegavanja toga, ustvari da bi poboljšali kvalitet obrazovanja u srednjim školama, mi smo pokrenuli ovaj projekat gdje smo obezbjedili određena sredstva da kupimo alat i opremu za kabinete praktične nastave”, rekla je Slavica Marković – direktor Područne Privredne komore Bijeljina.

Da je izuzetno značajno na ovakav način promovisati obrazovanje, smatra predsjednik skupštine grada Bijeljina. Zbog toga će manifestacije poput ove, kaže, uvijek imati podršku lokalnih institucija.

“Svi zajedno u nekoj simbiozi razgovaramo o ovim temama i da iznađemo ona najbolja rješenja koja će i Privredna komora i svi ostali relevantni faktori predložiti zakonodavcu, Vladi RS, Narodnoj skupštini, koja će opet to pretočiti u neko zakonsko rješenje koje će se primjenjivati, od kog će čitavo društvo, a prije svega ovi mladi ljudi koji su danas ovdje i oni koji će doći poslije njih, oni treba da imaju koristi od toga. Kažem opet, da steknu znanje, da kroz praktičnu nastavu prilikom školovanja to znanje bude i primjenjivo”, rekao je Aleksandar Đurđević – predsjednik skupštine Grada Bijeljina.

Nedostatak radne snage jedan je od ključnih izazova sa kojim se privreda suočava. Upravo zbog toga Područna privredna komora organizovala je sajam koji je bio prilika da srednjoškolski centri regije prezentuju javnosti i privrednim društvima način rada i funkcionisanja praktične nastave, konkurentnost na tržištu rada nakon završenog srednjoškolskog obrazovanja i način na koji su povezani s poslodavcima kao i stvaranju novih kontakta sa predstavnicima privrednih društava.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izvor, Foto: ATVBL