Nove metode liječenja u Klinici za opštu i abdominalnu hirurgiju u UKC-u Srpske
Klinika za opštu i abdominalnu hirurgiju u UKC-u Republike Srpske uvodi nove metode liječenja, odnosno operaciju tumora jetre sa minimalnim invazivnim pristupom.
”U našem strateškom razvoju stavljamo akcenat na minimalnu invazivnu hirurgiju jer je to danas trend u svijetu zbog mnogih benefita koje je pokazala, od kraćeg boravka u bolnici do bržeg oporavka, ranijeg boravka na posao a i manje košta zdravstveni sistem jer se sve to brže završi”, izjavio je za ATV jutro doktor Zoran Aleksić, načelnik Klinike za opštu i abdominalnu hirurgiju u UKC-u Republike Srpske
On je rekao da su na UKC-u jedan dio laproskopskih procedura usvojili i današnjim danom otvaraju vrata za minimalnu invazivnu hirurgiju jetre, da pacijenti dobiju najsavremeniji modalitet liječenja .
”Svi oni befeiti laproskopije u drugim kućama se iskazuju i u hirurgiji jetre, zbog toga smo radosni što je sa nama jedan od najboljih hirurga koji se bavi tom problematikom u UKC Ljubljana, koji će zajedno sa nama izvesti tu operaciju i da otvorimo vrata našim hirurzima za mogućnost uvođenja tih operacija uz mentortsvo i edukaciju koju će imati UKC Ljubljana”, rekao je doktor Aleksić.
Doktor Mihajlo Đokić, hirur UKC Ljubljana, objasnio je kako funkcioniše minimalni invazivna hirurgija.
”Uz pomoć određene opreme, odnosno portovima ili ulaznim kanalima ulazi se u trbuh pacijenta i prikazuje se uz pomoć kamere i ostalih instrumenta koje se prilikom laprokospije koriste, pokušava da se na siguran način zbrine promjena na jetri i aksnije uz pomoć tehnike zapravo dolazo do resekcije jetre”, rekao je doktor Đokić.
Te vrste operacije na UKC-u Srpske se rade otvorenom hirurgijom, ali želja tima je da se krene sa minimalno invazivnom hirurgijom koja donosi sve prednosti minimalno invazivine i laproskopske hirurgije uopšte.
„Radi se o jednoj bolesti koja je veoma opasna, tumori jetre su vrlo opasni i odnose živote bolesnika“, rekao je Aleksić.
Ako govorimo o tim tumorima, to su primarni tumori jetre koji nastaju u ćelijama jetre.
„Statistika nije na strani savremenog društva zato što savremeni način života, odnosno, dostupnost alkohola, manje kretanja, posthepatične promjene u jetri dovode do ciroze jetre, radi se o tome da jetra jednostavno pogrešno radi“, kaže doktor Đokić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.
Izvor, Foto: ATVBL